Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
19.07.2024
piątek
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Rational
Robot - Coupe
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Cukiernia M&K
Debic
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Alkohole
Szampan - niekoronowany król win musujących

Jak wszystkim wiadomo świętowanie Nowego Roku nie może obejść się bez butelki doskonałego szampana. Ten trunek od dawna przypisany jest wyjątkowym okazjom. Pity podczas urodzin, ślubów, rocznic. Stał się symbolem wykwintności i nadzwyczajności. Tylko czy otwierając wraz z wybiciem północy w noc sylwestrową butelkę wypełnioną bąbelkami zdajemy sobie sprawę z tego, co pijemy?

Musujące szampańskie wino

Szampan to niekoronowany król win musujących wywodzący się ze ściśle określonego regionu Szampanii we Francji (stąd jego nazwa - z franc. Champagne). Wina musujące wyprodukowane poza tym terenem nie mają prawa do oryginalnej nazwy, gdyż została ona zastrzeżona dla trunku szampańskiego w 1911 roku.

Szampana produkuje się głównie z białego, rzadziej z czerwonego wina. W odróżnieniu od klasycznych win gronowych wlewa się go w butelki o różnej objętości (od 0,5 do 5 litrów). Produkcja ta jest zmonopolizowana przez kilkunastu producentów, którzy skupują winogrona z terenu całej Szampanii i mieszają je według własnego uznania.

Wytwarzanie oryginalnego szampana jest bardzo kosztowne, gdyż musi on dojrzewać w butelkach, w których będzie potem sprzedawany. Nie jest on także sztucznie nasycany dwutlenkiem węgla. Gaz ten tworzy się w trunku na skutek naturalnego procesu dojrzewania wina w butelkach. Do butelek nalewa się młode, nie do końca przefermentowane wino. Przechowuje się je przez około 2 lata lekko pochylone w stronę korka butelki w piwnicach, w temperaturze nie niższej niż 2 i nie wyższej nic 5°C. Co trzy miesiące, każda z butelek zostaje przekręcona o ¼ obrotu.

O typie wina decyduje zawartość cukru. Najważniejszy więc jest etap produkcji szampana zwany degorgement. Jest to zabieg mający na celu usunięcie zgromadzonego przy korku drożdżowego osadu. W tym celu należy błyskawicznie otworzyć butelkę, uzupełnić ubytek trunku liqueur de dosage (roztwór cukru trzcinowego, starego szampana i odrobiny brandy) i równie szybko zakorkować ją ponownie.

Każdy szampan rodzi się długo i pełnię doskonałości osiąga gdzieś po 3 – 6 latach od zakończenia fermentacji. Po tym czasie niektóre z win szlachetnieją w dalszym ciągu, inne zatrzymują się w rozwoju – rośnie za to ryzyko ich maderyzacji.

Za rocznikowy szampan (ang. vintage) uznaje się tylko ten zrobiony z wyjątkowo dobrego zbioru. Na ogół są to kompozycje różnych mieszanek winogron. Wszystkie one pochodzą jednak z tego samego, bardzo udanego roku. O uznaniu wyrobu za rocznikowy rozstrzyga producent. Bywają wspaniałe lata dla całej Szampanii i wówczas wiele firm może wypuścić swoje vintage. Są jednak i takie, gdy kapryśna pogoda sprawia, iż produkcją rarytasów mogą się poszczycić tylko nieliczni. Wina rocznikowe są zawsze oryginalne, gdyż odzwierciedlają charakter roku, z którego pochodzą.

Prawdziwy szampan jest towarem luksusowym, na którego mało kogo stać. Butelka 0,75 litra czerwonego szampana z dobrego rocznika od najlepszych producentów może osiągać wartość nawet 2000 USD. Dla porównania „świeżo” wypuszczone szampany z gorszego rocznika kosztują od 25 do 200 USD.

Etykieta prawdę powie

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając szampana na Sylwestra? W obecnym bogactwie jego odmian na półkach sklepowych można się pogubić. Dlatego spróbujmy rozszyfrować podstawowe oznaczenia znajdujące się na etykietach wina musującego.

Po pierwsze tylko prawdziwy szampan będzie miał na etykiecie wypisane słowo champagne. Prawo do używania tej nazwy mają wyłącznie musujące wina z precyzyjnie określonych rejonów starej francuskiej prowincji Szampanii. Zasada ta jest rygorystycznie przestrzegana. Dlatego przezorni wytwórcy umieszczają jeszcze na etykiecie nazwy miejsca produkcji i kraju, np. Reims France.

Standardową informacją na etykiecie jest również określenie typu i smaku wina. Oto jakie rodzaje win musujących wyróżniamy na podstawie tej klasyfikacji:

  • extra-brut, brut integral, brut zero – bardzo wytrawny

  • brut – klasyczny wytrawny

  • extra – sec (extra-dry) – pomiędzy wytrawnym a półwytrawnym

  • sec (dry), określany także jako gout americain – półwytrawny

  • demi-sec (semi-dry) – półsłodki

  • doux (sweet) – słodki

Warto dodać iż słodka odmiana szampana była 100 lat temu bardzo modna na dworze carów Rosji. Obecnie jego dobre czas się skończyły i bardzo rzadko jest kupowany i kosztowany.

Na etykiecie nie ma nazwy szczepu, z którego produkowany jest dany trunek. Wszystkie bowiem szampany wytwarzane są wyłącznie z trzech odmian winogron – chardonay, pinot noir i pinot meunier – wymieszanych w różnych proporcjach. Napis blanc de blancs oznacza, iż dany trunek otrzymano wyłącznie z białych winogron – chardonnay. Kosztując go możemy spodziewać się, że będzie on lżejszy od tradycyjnych win musujących. Natomiast blanc de noirs – wytwarzany wyłącznie z czerwonych winogron – charakteryzuje się większą mocą i bogactwem smaku.

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.

Kinga Szczęsnowicz - Gastrona.pl
 [ 1 ]  2 następnanastępna strona (2 z 2)


 Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000