Przysłowie mówi, że można jeść oczami, a więc można nimi również pić. Dlatego ogromna różnorodność napojów mieszanych wymaga równie dużej różnorodności naczyń, w których się je podaje. Potrzeby małego baru zaspokoi z powodzeniem sześć do ośmiu rodzajów kieliszków i szklanek.
Szkło należy myć możliwie bezpośrednio po użyciu, szczególnie gdy w skład napoju wchodzi mleko, śmietana lub jaja. Nie należy myć szkła razem z innymi naczyniami. Szkło myje się ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia, spłukuje natychmiast czystą wodą i wyciera do sucha lnianą ściereczką.
Najpopularniejsze i najczęściej używane rodzaje szkła barowego.
Płaskie kieliszki koktajlowe mają różną pojemność od 50 do 70 ml. Większe służą do napojów ze śmietanką lub sokami owocowymi. Mniejsze będą idealne do aperitifów i mocnych koktajli.
Typowy kieliszek koktajlowy to stożkowaty dołem kieliszek również o pojemności 50 do 70 ml. Podaje się w nim klarowne, przyrządzane bezpośrednio w nim koktajle, półwytrawne aperitify, koktajle chłodzone lodem, ale podawane bez lodu.
Kieliszek typu cobbler także należy do rodziny kieliszków koktajlowych. Jest to szeroki kieliszek o pojemności około 50 ml, idealny do napojów dekorowanych owocami.
Szklanki typu tumbler są to naczynia o grubym dnie i bardzo zróżnicowanych wielkościach i pojemności. Małe szklanki typu tumbler mają pojemność około 160 ml i używa się ich do
napojów typu sour lub toddy, jak również do soków owocowych i warzywnych. Średnie szklanki typu tumbler mają pojemność około 200 ml i podaje się w nich napoje fizz czy egg-nog. W szklanicach typu highball czyli dużych tumblerach o pojemności około 280 ml podaje się long drinki i napoje gazowane. Przysadzista szklanka typu tumbler, często zwana old-fashioned, jest używana do wszystkich napojów serwowanych „on the rocks” czyli podawanych z kostkami lodu.
Koniakówki nadają się do brandy, do napojów typu crusta i napojów z tłuczonym lodem.
Wysokie szampanki i szampanki typu tulipan używane są do podawania koktajli i aperitifów zawierających wino musujące, jak np. Kir Royal. W płaskich szampankach podaje się wszystkie napoje słodkie jak również te, których składnikiem jest szampan lub wino musujące.
Kieliszek do wina białego ma zazwyczaj cienkie ścianki, cienką długą nóżkę i kształtem zbliżony jest do kwiatu tulipana.
Kieliszek do wina czerwonego ma krótszą nóżkę i jest nieco bardziej pękaty niż kieliszek do wina białego. Wśród kieliszków tego typu najbardziej uniwersalny jest kielich burgundzki. Można w nim podawać także czerwone aperitify, a nawet piwo. Małe kieliszki do wina
napełnia się do dwu trzecich objętości, zaś duże do połowy.
W małych kieliszkach likierowych o kształcie tulipana i w kieliszkach płaskich podaje się
Likiery i wina deserowe, czasami wina deserowe, winiaki i brandy.
Kieliszek do win deserowych nadaje się nie tylko do podawania win deserowych i południowych, ale także do napojów typu flip, aperitifów i innych short drinków.
Szklanka typu bowl posiada z reguły uszko, jest niska i szeroka, bez nóżki lub na bardzo krótkiej nóżce.
Szklanki ze szkła żaroodpornego nie mają zwykle nóżek, a jeśli to grubą i krótką lecz są z uszkiem i służą do podawania ponczu, grogu lub grzanego wina.
Poza tymi klasycznymi typami szkła produkuje się ogromnie zróżnicowane modele szkła specjalnego. Przykładem może tu być kieliszek typu pousse-cafe do znanego wielowarstwowego napoju, kieliszek typu flip i wiele, wiele innych. Jednak jak wspomniano wcześniej, większość napojów wymaga tylko kilku podstawowych rodzajów szkła, inne zaś można zastąpić podobnym, choć wtedy cierpi barmańska sztuka.
Jeśli mamy wysmukłe kieliszki do białego wina, to można w nich podawać takie napoje jak fizz czy crusta.
Jeśli posiada się wysoki kieliszek do szampana i nie jest on zbyt mały, to można w nim podawać takie napoje jak flip, frappe czy daisy.
Szklanki w różnych odmianach mogą zastąpić odpowiednie szkło do napojów typu highball, fizz czy napojów mlecznych. Ważne będą też karafki i dzbanki do takich płynów jak soki owocowe i warzywne, syropy, mleko czy śmietana.
|