Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
19.07.2024
piątek
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Debic
Cukiernia M&K
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Alkohole
Piwniczka dla winaW wielu przypadkach miłośnik wina kupować będzie zacne buteleczki, by stworzyć sobie własną ich kolekcję, czyli zasobną piwniczkę, z której w dowolnym czasie będzie mógł czerpać wino do degustacji. Wino jest produktem kruchym i bardzo wymagającym, dlatego by mogło być przechowywane, należy my stworzyć sprzyjające warunki.

Dużo win musi zostać wypitych w ciągu roku lub dwóch od daty zakupu. Jeśli chodzi o wina długowieczne, mogą, a nawet powinny, poleżakować dłużej. Potrzeba pięciu do dwudziestu lat, a czasem jeszcze więcej, nim osiągną one swoje apogeum.

Piwniczka idealna powinna znajdować się w podziemiach i być zbudowana z kamienia lub cegieł, tak aby mogła „oddychać”. Musi być przewiewna, jednak nie może być w niej przeciągów. Podłoże ma być z ubitej ziemi, wysypane żwirem. Powinna być chłodna, ze średnią temperaturą 11°C. Temperatura ta nie musi być stała, należy wszakże unikać jej znacznych i gwałtownych skoków. Z tego powodu najlepiej, by piwniczka znajdowała się po stronie północnej. Skala dopuszczalnych wahań mieści się w przedziale 9 do 16°C. W temperaturze +20°C wino jeszcze się nie zepsuje, ale procesy starzenia przebiegać będą znacznie szybciej i nie nabierze ono tych walorów jakie rozwinęłyby się w niższej temperaturze. Powyżej 20°C większość win zaczyna fermentować.

Piwniczka idealna powinna być mroczna by wino się nie prześwietliło. Nie może też być sucha – średnio 70 – 75 % wilgotności. Wilgoć zapobiega wysychaniu korków i wyciekaniu wina.

W piwniczce idealnej przechowuje się wyłącznie wino. Nie wolno tam kłaść niczego, co mogłoby wydzielać jakieś zapachy. Trzeba wreszcie unikać hałasów i wstrząsów; nie przechowuje się wina w pobliżu drogi o dużym natężeniu ruchu kołowego lub torowego.

Butelki powinny być przechowywane w pozycji leżącej, tak aby wino nawilżało korek. Etykieta winna być zwrócona ku górze. Wina należy grupować wg klasy lub gatunku; białe bliżej ziemi, czerwone wyżej, wina do dłuższego przechowywania – w głębi, do szybszego spożycia z przodu. Należy przygotować regały metalowe lub drewniane. Regały powinny mieć głębokość butelki.

Należy posiadać system ewidencyjny, pozwalający łatwo odnajdować właściwe półki i butelki. Należałoby założyć „księgę podczaszego” i umieścić w niej następujące zapisy: dokładną nazwę wina, rocznik, datę i miejsce zakupu, cenę jednostkową i ilość zakupionych butelek, dane o producencie, czas przechowywania oraz miejsce składowania w piwniczce, datę i okoliczności degustacji, wrażenia z tej degustacji, ile wina jeszcze mamy, do jakich dań i potraw najlepiej się one nadają itp.

Jeśli chodzi o wina długowieczne, należy w regularnych odstępach czasu próbować wino z jednej butelki wyjętej ze zbioru, by móc sprawdzić stan dojrzałości wina. W tym celu dobrze jest przygotować w piwniczce kącik do degustacji. Najważniejszą rzeczą jest zainstalowanie w piwniczce termometru oraz higrometru. Należy kontrolować regularnie ich wskazania, a także sprawdzać stan korków.


Jak długo można przechowywać wino? Wino ma trzy stadia rozwoju: młodość, wiek dojrzały, schyłek życia. Dlatego przechowywanie wina ma na celu doprowadzenie wina do okresu dojrzałości, kiedy osiąga ono swój punkt szczytowy i prezentuje pełnię swych wartości.

 


 Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000