Jeżeli na korku, w kieliszku lub w butelce właśnie otwartego wina odkryjecie Państwo małe, prawie przezroczyste kryształki – prosimy się nie przerażać. Należy się raczej z tego cieszyć, albowiem kryształy te są dowodem najwyższej jakości wina, jakie Państwo zakupiliście. Tylko wina dojrzałe najprzedniejszej jakości o dużej zawartości kwasu winnego, są zdolne do tworzenia tych kryształków. W celu zatrzymania tego naturalnego procesu niektóre wina niemieckie poddawane są tzw. „zimnej stabilizacji” tzn. są leżakowane w temperaturze ok. 0 stopni Celsjusza, co wyklucza tworzenie się kryształków kamienia winnego. Niemieckie wino stołowe jest typowym winem do szybkiego spożycia i smakuje całkiem dobrze już w kilka tygodni od daty napełnienia butelek. Nic się jednak nie stanie, jeżeli położymy je na rok lub dwa w naszej piwniczce. Po tym okresie smakuje równie wybornie.
Wina szlachetne można oczywiście spożywać jako wina młode, ale smakują one znacznie lepiej, gdy odłożymy je na jakiś czas, aby dojrzały. Kabinett potrzebuje zazwyczaj od dwóch do trzech lat, aby stać się winem godnym jego nazwy; Spatlese od pięciu do dziesięciu lat a Auslese od siedmiu do dziesięciu lat.
Składowane właściwie wina wysokiej klasy przez wiele lat zachowują swoje właściwości.
Przed zakupem większej ilości wina zaleca się najpierw kupić butelkę i wino wypróbować. Potem można dokupić go więcej i złożyć w odpowiednim miejscu w piwnicy. Godnym polecenia jest, aby od czasu do czasu otworzyć butelkę leżakowanego wina i spróbować jej zawartość. Pozwoli to nam stwierdzić, czy wino jest dobre i czy może być dłużej przechowywane.
|