Jedną z największych przyjemności, jakie można przeżyć obcując z winem, jest jego degustacja. Należy jednak przy tym przestrzegać pewnych reguł. Jest ich jednak niewiele i nie wymagają dużego wysiłku.
Wina wytrawne serwowane są zawsze w pierwszej kolejności przed półwytrawnymi i słodkimi. Wina lekkie przed mocniejszymi. Na koniec podajemy również wino lekkie, przy którym można już pozostać.
Degustując różne rodzaje win, zaczynamy zawsze od białych. Następnie przechodzimy do różowych, aby na koniec spróbować czerwonych. Podany do wina biały chleb neutralizuje smak wypitego wcześniej trunku.
Jak przebiega właściwa degustacja?
Krótka koncentracja – spojrzenie pod światło – powąchanie – spróbowanie. Na koniec jeszcze rzut oka na wino w celu spotęgowania wrażenia. Tak to się robi. I już możemy cieszyć się tym, co nam wino proponuje!
Jeżeli któreś z win przypadnie Państwu szczególnie do gustu, należy to zaznaczyć na karcie. Takie notatki bardzo się później przydają. Kieliszek trzymajmy zawsze za nóżkę. Unikniemy wtedy niepożądanego podgrzewania wina i nie zostawimy śladów po odciskach palców, które szpecą kieliszek.
Najpierw należy sprawdzić kolor wina. Prawie wszystkie wina niemieckie mają kolor jasnożółty do złotego, często z lekkim odcieniem zieleni, przy czym wina pochodzące z najbardziej północnych rejonów upraw są najjaśniejsze. Wina słodkie mają kolor złoty. Zasadą jest to, że im starsze wino, tym bardziej ma ono złoty połysk, często aż do koloru ciemnego bursztynu. Wszystkie wina muszą być jednak kryształowo czyste.
Po napełnieniu winem kieliszka należy je w nim zakołysać. Działające na wino powietrze wyzwala wtedy intensywny bukiet zapachowy. Następnie wino należy powąchać. Czy ma ono aromat kwiatowy, owocowy, a może całkiem neutralny? Aromat wina powinien dać się wyczuć indywidualnie, a także w bukiecie, a całej kompozycji. Zapach wina może przypominać zapach owoców np. jabłek, jagód lub brzoskwiń; mogą to być także wiosenne kwiaty czy zapach świeżych zielonych pól. Każdy zapach będzie tu na miejscu.
Na koniec należy pociągnąć niezbyt duży łyk, przytrzymać go w ustach, żuć przez chwilę aż do poznania całego bukietu zapachowego i smakowego. Smak szlachetnego wina winien dokładnie pokrywać się z tym, co obiecuje jego bukiet zapachowy. Dobre wino ma zawsze czysty i klarowny smak. Nie może tu być wyczuwalny żaden niepożądany i zakłócający harmonię zapach czy posmak. Po spożyciu wina winniśmy zachować przyjemne i czyste wrażenie dobrego trunku.
Krótko mówiąc: dobre wino sprawia radość i pozostaje na długo w pamięci.
|