Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
19.07.2024
piątek
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Debic
Cukiernia M&K
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Alkohole
Aromaty w winieAromat wraz ze smakiem i kolorem wina stanowi o jego tożsamości. Wytrawny znawca posługując się między innymi zmysłem zapachu jest w stanie określić zarówno pochodzenie, wiek jak i typ wina. Odróżnienie poszczególnych win wymaga treningu, przeciętny człowiek po zasłonięciu mu oczy nie jest w stanie odróżnić wina białego od czerwonego.

Proponujemy zatem przyjrzeć się niektórym aromatom występującym w winach, a dzięki temu lepiej je zrozumieć, poznać i odróżniać.

Czarna porzeczka
Jest to jeden z najbardziej klasycznych aromatów spotykanych w winach czerwonych. Jest zazwyczaj oznaką dojrzałości i koncentracji wina. Jest spotykany w czerwonych Burgundach, szczególnie zaś tych pochodzących z gleb kredowych (szczególnie Côte de Nuits). Można go również spotkać w winach pochodzących ze szczepu Syrah (szczególnie w Côte Rôtie).Najwięcej czarnej porzeczki oferuje jednak Cabernet Sauvignon, nic zatem dziwnego iż często spotkamy ten aromat w winach z Bordeaux (szczególnie w Pauillac, Moulis, Listrac, St Julien, czy St Estephe). Jest też jedną ze składowych aromatów Cabernet Sauvignon z Kalifornii czy Australii (np. z Coonawarry).

Wanilia
Jest to aromat spotykany w szerokiej gamie win, świadczy zaś o kontakcie wina z beczką dębową (szczególnie intensywnie jeśli jest to beczka nowa). Niektórzy twierdzą iż dąb amerykański daje czystszą nutę wanilii.

Masło
Jest to typowy aromat powstający przy okazji fermentacji, stąd często spotykany jest w winach młodych. Ogólnie jest to aromat charakterystyczny dla szczepu Chardonnay. W towarzystwie orzechów laskowych stanowi podstawowe aromaty wielkich białych Burgundów (Montrachets, Mersaults, Corton-Charlemagnes). Jest również spotykany w dobrych rocznikowych szampanach.

Miód
Aromat ten jest szczególnie często spotykany w winach likierowych, które osiągnęły już swoją dojrzałość, na przykład takich jak Sauternes, Barsac, Bonnezeaux, Coteaux du Layon Chaume, czy niemieckich i austriackich Beerenauslese, Torckenbeerenauslese czy Eiswein. Bywa również spotykany w dojrzałych białych Burgundach.

Pieprz
Aromat ten jest najczęściej spotykany w winach ze szczepów Cabernet i Syrah, szczególnie tych pochodzących z gleb łupkowych. Często można go znaleźć w winach Châteaunef-du-Pape, Lirac czy Tavel ale również w dobrych winach z Rioja czy Piemontu (Barolo, Barbaresco).

Dym
Jest czasem spotykany w czerwonych Burgundach, w Bordeaux jest charakterystyczny dla Graves. Ponadto jest naturalnym aromatem w Pouilly-Fumé czy Pouilly sur Loire.

Grzyby
Odnajdziemy je w niektórych winach z Bordeaux (szczególnie w Semillion z Graves), Chablis, a nawet Syrah.

Orzech laskowy
Jest szczególnie charakterystyczny dla wielkich białych Burgundów, również dla niektórych szampanów, czy białych win Crozes-Hermitage i Sait-Péray.

Cytryna
Jest to aromat charakterystyczny dla win białych, szczególnie zaś dla tych które wraz z rozwojem zachowały swoją kwasowość. Znajdziemy go zatem w szampanach, niektórych winach z Doliny Loary (np. Savenieres), czy w Crozes-Hermitages. Jest on również często spotykany w Rieslingach, czasem można go odnaleźć w Sauvignon Blanc z Nowej Zelandii.

Morela
Jest to aromat szczególnie charakterystyczny dla win likierowych, np. dla Sauternes, Barsac, Bonnezeaux, Quart-de-Chaume, również likierowych win niemieckich.

Truskawka
Jest aromatem spotykanym głównie w winach różowych, szczególnie gdy są one młode. Tak więc możemy go spotkać w Tavel, Lirac, Champigny czy niektórych winach z Doliny Loary.

Wiśnia
Aromat często spotykany w młodych winach z Bordeaux, Bourgueil, Chinon, czy młodych Porto.

Ananas
Wraz z agrestem odróżnia od innych nowozelandzkie Sauvignon Blanc. Stanowi również składową aromatów win likierowych z Bordeaux.

Jabłko
Jest to aromat znajdowany często w winach młodych, również tych w trakcie fermentacji. Odnajdziemy go w młodych szampanach, (szczególnie w blanc de noir), Chablis, Mersault czy Condrieu.

źródło:  www.wineonline.pl


 Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Robvita Robot - Coupe Rational LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Gastromix Heinz Polska Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000