Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
19.07.2024
piątek
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Rational
Robot - Coupe
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Cukiernia M&K
Debic
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Alkohole
Podstawą jakości cygar jest doskonały tytoń

Produkcja cygar na pewno nie jest zajęciem łatwym. Wymaga sporego nakładu pracy i wieloletniego doświadczenia. Wysokiej jakości cygara wykonywane są z najlepszych gatunków tytoniu. Do ich zwijania zatrudnia się pracowników o wprawnych dłoniach, gdyż każde wykwintne cygaro musi być pieczołowicie zwijane.

Tytoniowy smakołyk

Podstawowym składnikiem cygara jest tytoń. Podobno najlepsza jego odmiana dojrzewa na żyznych, czerwonych ziemiach kubańskich. Tytoń ma tam doskonałe warunki do rozwoju: odpowiednie nasłonecznienie i wilgotność powietrza. Jego uprawą zajmują się doświadczeni plantatorzy, dla których praca jest pasją. Doskonałej jakości tytoń pochodzi również z Dominikany, Hondurasu, Nikaragui, Jamajki oraz Meksyku. Różne warunki glebowe i klimatyczne regionów uprawy tytoniu wpływają na jego smak i kolor.

Roślinę wysiewa się w połowie września, dokładnie dzieląc nasiona w zależności od tego na którą cześć cygara (pokrywa, zawijacz, wypełniacz) będzie przeznaczona dana część plonu. Sadzonki umieszczane są w oddzielnych woreczkach i dopiero po około sześciu tygodniach, gdy osiągają wysokość 15 cm, najmocniejsze i najbardziej ukorzenione z nich przesadza się do ziemi.

Po około 45 dniach od przesadzenia następuje zbiór liści najniżej rosnących. Stają się one nawozem wspomagającym wzrost tytoniu. Cześć z nich przeznaczona jest również do produkcji najtańszych cygar.

Po trzech miesiącach sadzonki tytoniu rozwijają się w 2,5 metrową roślinę. Bardzo ważna dla tych roślin jest troskliwa opieka plantatorów. Szczególnie pieczołowicie chronione są przed różnego rodzaju szkodnikami.

Plony zbierane są ręcznie. Podczas zbioru odbywa się pierwsza selekcja liści ze względu na ilość promieni słonecznych jakie do nich docierały przez cały okres dojrzewania. Wpływa to bowiem na moc tytoniu. Licząc od samego dołu rośliny ku jej wierzchołkowi noszą one nazwy: uno y medio, ligero, secundo ligero, centro fino, centro gordo i ten najwspanialszy, najwyżej położony o bogatym, pełnym aromacie - corona.

Zebrane i posegregowane liście suszone są na terenie plantacji na drewnianych listwach tak, aby zapewnić im swobodny przepływ powietrza. Później gromadzi się je w specjalnie do tego przygotowanym pawilonie – casa de tebaco. Podlegają tam trzystopniowemu procesowi fermentacji, który jest zarazem najważniejszym i najtrudniejszym stadium produkcji cygar. Liście tytoniu układane są w ogromne stosy ważące niemalże 8 ton. Temperatura w ich wnętrzu dochodzi zaś do 46°C. Podczas tego procesu usuwany jest z nich amoniak i nadmiar nikotyny.

Wysuszone liście tytoniu różnego pochodzenia, gdy osiągną swoją dojrzałość zostają ze sobą zmieszane. Proporcje w jakich się je łączy nadają cygarom niepowtarzalną różnorodność smakową. Tak przygotowany tytoń leżakuje przez kilka tygodni w drewnianych skrzyniach. Potem gotowy jest do produkcji cygar.

Budowa zewnętrzna cygara


Każde cygaro składa się z trzech elementów:
  • stopy – część cygara, którą podpalamy

  • korpusu
  • głowy – cześć cygara, którą wkładamy do ust

Cygara ręcznie robione mają jeszcze jeden dodatkowy element – kapturek. Jest to krążek tytoniu naklejany na pokrywę cygara. Jego głównym zadaniem jest powstrzymanie ewentualnego rozwijania się całego korpusu. Obecność kapturka to sygnał, iż dane cygaro jest wykonane ręcznie (hecho a mano). Kapturek obcina się przed degustacją, otwierając cygaro.

Cygara maszynowe wykonywane są z ciętego tytoniu, dlatego poza pokrywą nie ma się tam co rozwijać. Nie posiadają one kapturków, lecz otwory. Niestety niektórzy producenci, zwłaszcza ci w Stanach Zjednoczonych, do cygar wykonanych maszynowo doklejają ręcznie kapturki tworząc fałszywe hecho a mano. Dlatego coraz częściej producenci cygar wykonanych ręcznie używają terminu totalmente a mano, co nie pozostawia najmniejszych wątpliwości, co do sposobu ich wykonania.

Większość cygar posiada również pierścienie, które obecnie pełnią funkcję reprezentacyjną, wskazując markę i ewentualnie kraj pochodzenia cygara. W przeszłości były one koniecznością, gdyż panowie palili cygara w białych rękawiczkach. Dla komfortu klientów i czystości ich rękawiczek producenci zaczęli owijać cygara kawałkami ozdobnego papieru.

Budowa wewnętrzna cygara

Cygara składają się z trzech elementów:

  • wkładka (filler) – podstawowa i największa objętościowo część cygara (stanowi 98% całego cygara) złożona z mieszanki silnie zwiniętych liści. Wkładka może się składać z długich liści tytoniu, które biegną przez całą jej długość lub krótkich ciętych liści wykorzystywanych w produkcji maszynowej. W najwyższej jakości cygarach używa się wyłącznie długich liści, co stabilizuje smak podczas palenia, ponadto słupek popiołu jest wyrównany i długo się trzyma. W najwykwintniejszych markach łączy się dwa lub trzy rodzaje tytoniu dla podniesienia smaku i aromatu cygar. Owinięta jest zawijaczem. Najlepszy tytoń na wkładki pochodzi z Kuby, Dominikany, Hondurasu, Brazylii, Meksyku i Jamajki.

  • zawijacz (binder) – liść owijający wkładkę i nie pozwalający jej się rozwinąć. Decyduje o kształcie cygara. W markowych cygarach jest on specjalnie dobrany. Do produkcji maszynowej cygar używa się zwijaczy "homogenizowanych", drobno ściętych liści. Jakość zwijacza ma ogromny wpływ na smak, szybkość palenia się i aromat cygara. Smak zwijacza musi harmonizować się ze smakiem i aromatem wkładki i pokrywy.

  • pokrywa (wrapper) – specjalnie wyselekcjonowany liść o dużych walorach wizualnych. Nadaje cygaru odpowiedni wykwintny wygląd. Wpływ pokrywy na smak i moc całego cygara to jakieś 10%. Gładkość pokrywy cygara, jej delikatność dotyku, połysk i lekko żyłkowany liść stanowią o jego pięknie i nieodpartym uroku. Wszystkie pokrywy powinny być tej samej barwy.

Powyższe składniki mogą być połączone ze sobą na trzy sposoby tworząc trzy typy cygar:

  • cygara robione ręcznie, wymagające na każdym etapie produkcji ingerencji ludzkich rąk,

  • cygara maszynowe, gdzie wkładka wykonywana jest maszynowo, natomiast zwijacz i pokrywa nakładane są przez człowieka,

  • produkcja maszynowa gdzie wszystkimi etapami produkcji zajmuje się maszyna.Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.

Na podstawie www.cygara.info

Kinga Szczęsnowicz - Gastrona.pl


 Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Robvita Robot - Coupe Rational LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Gastromix Heinz Polska Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000