Pod pojęciem enoturystyki kryją się podróże w regiony winiarskie i eksploracja miejsc związanych z produkcją wina. Do enoturystyki można również zaliczyć uczestnictwo w imprezach o profilu winiarskim np. degustacje, wystawy win czy święta winiarskie.
Wydawałoby się, iż w Polsce taka forma turystyki nie ma szans, aby zaistnieć. Nic bardziej mylnego. Nasza rodzima enoturystyka rozwija się obecnie w szybkim tempie.
Na Podkarpaciu, aż kilkanaście spośród 150 winnic oprócz uprawy winorośli przyjmuje również turystów. Amatorzy wina mogą zwiedzać winnice w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa i Rzeszowa. Pozostali producenci z tego regionu również przygotowują się do podobnej działalności, gdyż w turystyce upatrują dodatkowe źródło dochodu.
W wielu winiarniach można umówić się na wizytę, degustację, czasem także poczęstunek. Niekiedy u winiarza można zanocować w pokojach gościnnych, jeśli prowadzi działalność agroturystyczną.
"Podkarpacie jest regionem, w którym w ostatnich latach winiarstwo rozwijało się bardzo dynamicznie. Nowe winnice pojawiały się, jak przysłowiowe grzyby po deszczu, mimo iż na Podkarpaciu warunki do uprawy winorośli są dużo gorsze, niż np. w Lubuskiem, czy Dolnośląskiem, gdzie nie ma aż takiej ekspansji nowych winnic" - powiedziała Ewa Wawro, Sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia.
Zainteresowani enoturystyką w Polsce, mogą także odwiedzić Lubuski Szlak Wina i Miodu obejmujący 14 winnic.
Źródło: www.tur-info.pl
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.