W restauracjach, w których dekantacja wina odbywa się na oczach gości, zwiększa się sprzedaż wina, a goście są świadkami prawdziwego widowiska.
Delikatność oraz szacunek z jakim sommelier przelewa wino do karafki podkreślają ekskluzywność tej ceremonii. Świeca płonąca pod butelką dodaje jej uroku i magii. Serwowanie wina w ten sposób staje się swego rodzaju show.
Dekantacja wina poprzez uatrakcyjnienie gościom wieczoru, sprawia, że czują się obsłużeni wyjątkowo. Jest to świetny sposób na przyciągnięcie do restauracji większej liczby klientów.
Restauracja, w której wino poddaje się dekantacji zyskuje większy prestiż. Któż nie chciałby być uczestnikiem spektaklu sommeliera?
Sommelier to znawca win, z przyjemnością doradzi gościom restauracji jakie wino będzie najlepsze do wybranego przez nich dania. Dzięki jego pomocy wino i posiłek wzajemnie się uzupełniają.
Na czym polega dekantacja wina?
Najprościej mówiąc jest to przelewanie wina z butelki do innego naczynia, np. karafki.
Dekantacja ma na celu:
- oddzielenie osadu od wina,
- napowietrzenie wina, złagodzenie jego ostrości.
Oddzielenie osadu od wina
Jak powszechnie wiadomo część win tworzy osad. Występuje on w postaci luźnego pyłku, skorupy, kryształków lub ciemniejszego zabarwienia butelki.
Nie jest to zjawisko negatywne, a jedynie naturalny proces samooczyszczania zachodzący przy dojrzewaniu wina. Dekantacja wina jest więc najczęściej wykonywana ze względów smakowych oraz estetycznych.
Należy zwrócić uwagę, że w dzisiejszych czasach dekantacja wina nie jest konieczna. Większość firm-producentów przed rozlaniem wina do butelek przeprowadza proces, który zapobiega wytrącaniu się osadu.
Wyjątek stanowią wina, które nie przeszły procesu stabilizacji oraz wina stare, z wyższej półki. W przypadku dekantacji tych ostatnich należy zachować szczególną ostrożność.
Stare wino pozostawia się na kilka dni, lub choćby kilka godzin, w spokojnym miejscu. Sommelier szczególną uwagę przykłada do tego, aby przy otwieraniu i przelewaniu wina do karafki nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie wstrząsać butelką.
Na stole stawia też zwykle świeczkę. Ułatwia to obserwację procesu dekantacji - goście mogą sami zauważyć pozostający w butelce osad. Niewątpliwie, również ze względu na światło świecy, dekantacja staje się procesem urokliwym.
Napowietrzenie wina, złagodzenie ostrości
W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z winem młodym. Poddaje się go dekantacji, aby złagodzić ostrość smaku. Część win dopiero po napowietrzeniu ukazuje swoje walory w pełni.
Wino poddane procesowi dekantacji ujawnia wszystkie swoje aromaty. Goście restauracji na pewno docenią fachową pomoc sommeliera w kwestii doboru napoju z karty win dopiero wówczas, gdy poczują pełen bukiet smaków i aromatów wina.
JZ & KW - Gastrona.pl
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione. |